General Chairs
Evangelos Niforatos (Delft University of Technology)
Gerd Kortuem (Delft University of Technology)

Technical Program Chairs
Nirvana Meratnia (Eindhoven University of Technology)
Josh Siegel (Michigan State University)
Florian Michahelles (Vienna University of Technology)

Workshop Chairs
Kimberly Garcia (University of St. Gallen)
Aaron Ding (Delft University of Technology)

Publicity Chair
Thomas Kosch (Utrecht University)

Local Arrangements Chairs
Christina Schneegass (Delft University of Technology)

Program Committee
Juuso Autiosalo (Aalto University)
Mihai Bâce (University of Stuttgart)
Michael Beigl (TECO, Pervasive Computing Systems, KIT)
Mourad Benmalek (Ecole nationale Supérieure d’Informatique)
Rahul Bhattacharyya (Massachusetts Institute of Technology)
Olivier Boissier (Mines Saint-Etienne, Institut Henri Fayol)
David Boyle (Imperial College)
Diego Casado-Mansilla (University of Deusto)
Victor Casamayor Pujol (Vienna University of Technology)
Andrea Cimmino Arriaga (Universidad Politécnica de Madrid)
Paul Davidsson (Malmö University)
Luca Davoli (University of Parma)
Greg Falco (JHU)
Vaggelis Giannikas (University of Bath)
Oihane Gomez-Carmona (University of Deusto)
Karin Anna Hummel (JKU Linz)
Tâm Huynh (T-Systems International GmbH)
Wolfgang Kastner (Vienna University of Technology)
Zaheer Khan (University of the West of England)
Roman Kolcun (University of Cambridge)
Frank Alexander Kraemer (Norwegian University of Science and Technology)
Sriram Krishnan (MIT)
Mikel Larrea (University of the Basque Country UPV/EHU)
Maurizio Leotta (Università di Genova)
Marino Linaje (Universidad de Extremadura)
Qingzhi Liu (Wageningen University)
Andrii Matvienko (Technnical University of Darmstadt)
Lionel Médini (LIRIS lab. / University of Lyon)
Saraju Mohanty (University of North Texas)
Joan Navarro (La Salle URL)
Georgios Pappas (OUC)
Miguel Pardal (INESC-D)
Jacques Pasquier (Dept. of Computer Science, University of Fribourg)
Luigi Patrono (Dept. of Innovation Engineering, University of Salento)
Till Riedel (TECO, Karlsruhe Institute of Technology, KIT)
Gianluca Rizzo (HES SO Valais)
Kay Roemer (Graz University of Technology)
Savio Sciancalepore (Eindhoven University of Technology)
Romina Spalazzese (Malmö University)
Muhammad Atif Tahir (School of Computer Science, National University of Computer and Emerging Sciences)
Akira Uchiyama (Osaka University)
Kristof Van Laerhoven (University of Siegen)
Bahtijar Vogel (Department of Computer Science, Malmö University)
Athanasios Vourvopoulos (Instituto Superior Técnico)
Qing Wang (Delft University of Technology)
Felix Wortmann (University of St.Gallen)
Qiben Yan (MSU)
Huacheng Zeng (Michigan State University)
Antonis Zorpas (Open University of Cyprus)